| Ride Condition(Age) | 14+ years old |
| Max loading |
136 KG |
| Battery | 36V 7.8AH |
| Motor Power (W) | 250W |
| Adaptor | 42V1.5A |
| Charging time |
5~5.5 hours |
| Driving range Charge (65kg loading) |
Pure Throttle:30km With Pedal:40km |
| Max Speed (KM/H) |
25km/h |
| Brake system |
Electronic brake+ Mechanical Disc Brake |
| Suspension system |
Front suspension fork |
| Front LED light | Yes |
| Rear LED Light | Only reflector |
| Tire | Tire Size: 26*1.95" tire Front wheel: Air tire Rear wheel: Air tire |
| Frame | Metal |
| Bell | Optional with extra cost |
| Derailleur | 7 speed |
| Fender | Optional with extra cost |
| Rear Rack | Optional with extra cost |
| Front Basket | Optional with extra cost |
| Rear Basket | N/A |
| Max Climbing |
15° |
| LCD screen (Y/N) |
Yes |
| App | Yes |
| Speed Adjustment |
Press the Button to switch the Gear with 6 levels + 7 speed derailleur |
| Product unfold Size |
1665*655*1015mm |
| Product fold Size |
N/A |
| Master carton Size |
1310*250*690mm |
| Package | Single master carton*1 |
| Net Weight /pcs (KG) |
26.50 |
| Gross Weight /pcs (KG) | 33.20 |
| Loading Qty (40HQ ) | 219 |
| Payment Terms | deposit+T/T before shipment |