250W 36V Folding Electric Bike 20 Inch - 10.4Ah Lightweight Ebike for Commuting Adults | Foldable E-Bicycle City Use (CE Certified)
Blending modern aesthetics with practical safety features, the Wayfarer Plus comes equipped with a high-brightness headlight and reliable front and rear brakes, ensuring visibility and control—even during night rides or busy city traffic.
36V 20" Foldable Fat Tire
E-bike Low Cost Version
| Ride Condition(Age) | 14+ years old |
| Max loading |
204 KG |
| Battery | 36V 10.4AH |
| Motor Power (W) | 250W |
| Adaptor | 42V2A |
| Charging time |
5.5~6 hours |
| Driving range Charge (65kg loading) |
Pure Throttle:35km With Pedal:45km |
| Max Speed (KM/H) |
25km/h |
| Brake system |
Electronic brake+ Mechanical Disc Brake |
| Suspension system |
Front suspension fork+Rear Suspension |
| Front LED light | Yes |
| Rear LED Light | Only reflector |
| Tire | Tire Size: 20*4.0" tire Front wheel: Air tire Rear wheel: Air tire |
| Frame | Metal |
| Bell | Optional with extra cost |
| Derailleur | 7 speed |
| Fender | Yes |
| Rear Rack | Yes |
| Front Basket | Optional with extra cost |
| Rear Basket | N/A |
| Max Climbing |
25° |
| LCD screen (Y/N) |
Yes |
| App | Yes |
| Speed Adjustment |
Press the Button to switch the Gear with 6 levels + 7 speed derailleur |
| Product unfold Size |
700*630*1160mm |
| Product fold Size |
990*525*770mm |
| Master carton Size |
1370*270*665mm |
| Package | Single master carton*3 |
| Net Weight /pcs (KG) |
31.2kg |
| Gross Weight /pcs (KG) | 36.9kg |
| Loading Qty (40HQ ) |
270 |
| Payment Terms |
deposit+T/T before shipment |