wholesale folding electric bike 20 inch
48V 20" Foldable Fat Tire
E-bike with Fashion Desgin![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
| Ride Condition(Age) | 14+ years old |
| Max loading | 204KG |
| Battery | 48V 15AH |
| Motor Power (W) | Rated 750W Max 1200W |
| Adaptor | 54.6V2A |
| Charging time | 7.5~8 hours |
| Driving range Charge (65kg loading) | Pure Throttle:60km With Pedal:80km |
| Max Speed (KM/H) | Pure Throttle:32km/h Pedal Assist: adjusted to 45km/h by app |
| Brake system | Electronic brake+ Mechanical Disc Brake |
| Suspension system | Front suspension fork |
| Front LED light | Yes |
| Rear LED Light | Only reflector |
| Tire | Tire Size: 20*4" tire Front wheel: Air tire Rear wheel: Air tire |
| Frame | Metal |
| Bell | Optional with extra cost |
| Derailleur | 7 speed |
| Fender | Yes |
| Rear Rack | Yes |
| Front Basket | Optional with extra cost |
| Rear Basket | N/A |
| Max Climbing | 30° |
| LCD screen (Y/N) | Yes |
| App | Yes |
| Speed Adjustment | Press the Button to switch the Gear with 6 levels + 7 speed derailleur level 0: 0km/h(Pedestrian mode 6km/h), level 1: 13km/h, level 2: 18km/h, level 3: 23km/h, level 4: 27km/h, level 5: 32km/h(locked mode), 45km/h(unlocked mode) |
| Product unfold Size | 1680*625*1180mm |
| Product fold Size | 843*536*898mm |
| Master carton Size | 1490*285*790mm |
| Package | Single master carton*1 |
| Net Weight /pcs (KG) | 34.60 |
| Gross Weight /pcs (KG) | 41.70 |
| Loading Qty (40HQ ) | 192 |
| Payment Terms | deposit+T/T before shipment |