| Loading Qty (40HQ ) | 276(with front wheel removed) |
| Payment Terms | deposit+T/T before shipment |
| Max loading | 204KG |
| Frame Material | STEEL |
| Voltage | 48V |
| Current | 15AH |
| Adaptor | 54.6V3A |
| Charging time | 5~5.5 hours |
| Driving range Charge (65kg loading) |
Pure Throttle:140km With Pedal:190km |
| Max Speed (KM/H) | 25km/h |
| Brake system | Electronic brake + Hydraulic Disc Brake |
| Suspension system | Front suspension fork+rear |
| Front LED light | Yes |
| Rear LED Light | Yes |
| Tire | Tire Size: 20*4" tire Front and Rear wheel: Air tires |
| Frame | Metal |
| App | Yes |
| Speed Adjustment | Press the Button to switch the Gear with 6 levels + 7 speed derailleur |
| Product unfold Size | 1528*678*1040mm |
| Master carton Size | 1260*280*690mm |
| Net Weight /pcs (KG) | 44.5 |
| Gross Weight /pcs (KG) | 50.5 |
| Power Supply | lithium battery |
| motor | Brushless |
| Battery Type | lithium battery |
1. Who are we?
We are based in Hubei, China, started from 2024, sell to . There are totally about 201-300 people in our office.
2. How can we guarantee quality?
Always a pre-production sample before mass production;
Always a final inspection before shipment;
3. What can you buy from us?
Electric Bicycle, Electric Scooter
4. Why should you buy from us and not from other suppliers?
${faqElement.coreAdvantage}
5. What services can we provide?
Accepted Delivery Terms: ${faqElement.acceptedDeliveryTerms};
Accepted Payment Currency: ${faqElement.acceptedPaymentCurrency};
Accepted Payment Type: ${faqElement.acceptedPaymentType};
Language Spoken: ${faqElement.languageSpoken}